info Увага! Участь в азартних іграх може викликати залежність. Дотримуйтесь правил (принципів) відповідальної гри Подробнее

Чому відкликали ліцензію Айбокс Банку та що буде з його терміналами?

7 березня 2023 року на сайті НБУ з’явилося повідомлення про відкликання ліцензії та ліквідацію Айбокс Банка. Термінали саме цього банка є найпоширенішими в Україні (близько 9 тисяч штук) та використовувались для оплати багатьох послуг, у тому числі поповнення рахунків Монобанку без комісії.

Що сталося?

Платіжні термінали iBox перестали працювати уже вранці 7 березня, через що тисячі людей по всій країні не змогли скористатися послугами. Один із найбільших партнерів цього сервісу, банк Monobank, розіслав своїм клієнтам повідомлення про неможливість внести кошти через термінали Айбокс. Поки що пропонується скористатися іншими терміналами, такими як City24 та EasyPay, хоча їх кількість в країні значно менша.

Чому була відкликана ліцензія?

У повідомленні Національного банку України йдеться про те, що протягом 2 останніх років на iBox Bank були накладені такі санкції:

  • штрафи;
  • обмеження на деякі фінансові операції;
  • письмові застереження;
  • усунення з посад деяких осіб.

НБУ офіційно звинуватив банк у неналежній перевірці партнерів, особливо організаторів спортивного покеру. Також, на думку співробітників регулятора, правлінням банку не були докладені зусилля для протидії відмивання коштів, отриманих злочинним шляхом. Саме цих звинувачень вистачило для відкликання ліцензії та внесення рішення щодо закриття банку.

Незалежні експерти не здивувалися такому вердикту НБУ. Виявляється, що Айбокс Банк уже не один раз ставав фігурантом справ про прийняття готівки від населення на користь нелегальних ігрових закладів, які працюють в Україні без відповідної ліцензії (онлайн-казино, покер-руми, ставки на спорт). Для обходу обмежень на фінансування таких закладів банком приймалися платежі з невірним кодом MCC. Тобто, платежі на азартні ігри проходили через термінали як оплата розваг. Такі свідомі або випадкові порушення називаються «міскодингом».

Працівники НБУ постійно повідомляли iBox Bank про дані порушення, але вони не були виправлені. Відповідно, державний бюджет недоотримував кошти, адже гральні заклади могли стабільно працювати без дороговартісної ліцензії КРАІЛ.

Подібні порушення виявлені всього у 9 банків. Одним із них є Укргазбанк, якому 3 березня виписали штраф на суму майже 65 млн гривень. Але Айбокс Банк через наявність інших штрафів та санкцій взагалі втратив ліцензію. Таке рішення НБУ можна вважати попередженням іншим порушникам.

Що буде далі?

Уже відомо, що термінали iBox оформлені на компанію «Метапей», а отже вони не стануть власністю Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Термінали не будуть приймати платежі, поки власник не знайде нового банка-партнера для відновлення діяльності. На момент написання новини немає інформації, коли та з яким банком буде підписано договір.

Петро Мельник, який виконує функції Голови Правління iBox Bank, заздалегідь знав по відкликання ліцензії та повідомив про оскарження в суді рішення НБУ. Варто зазначити, що повернути ліцензію уже намагався не один банк, але нікому ще не вдалося це зробити.

Частка Айбокс Банк в активах банків країни складає всього 0,1%, тому відкликання ліцензії не вплине на стабільність банківської системи. Всі депозити населення, які складають майже 535 млн гривень, будуть повернені власникам.

Відправити відгук про Чому відкликали ліцензію Айбокс Банку та що буде з його терміналами?
Новий коментар